Bugün paylaşacağımız çalışma için, FabLab Ödemiş ekibinden bir arkadaşımızın Oslo ziyaretinde karşısına çıkan bir üründen ilham aldık.

kart

Fotoğrafta gördüğünüz “kartpostal”, 1 mm kalınlığında balsa malzemeden lazer kesim ile üretilmiş. Labs adlı bir tasarım ekibinin DogA (Norsk Design- og Arkitektursenter – Norveç Tasarım ve Mimarlık Merkezi) için tasarladığı ürünlerden biri. Bu seride ünlü sandalye tasarımlarının maketleri gerçekten postaya da verebileceğiniz şekilde hazırlanmış.

 

Bizim elimizdeki örnek, ünlü Norveçli mobilya tasarımcıları Rolf Rastad ve Adolf Relling’in 1956 yılında tasarladığı Bambi adlı sandalye.

 

bambichair
Bambi sandalyenin orijinali
kartpostal_oslo
Labs tarafından yapılan maket kartpostal

 

Öncelikle elimizdeki örnek üzerinden kumpasla hassas ölçümler yaptık. FabLab Ödemiş’te üç boyutlu modelleme için Rhinoceros kullanıyoruz, Rhinoceros aynı zamanda iki boyutlu hassas çizim için de çok pratik özellikleri olan bir program. Elimizdeki ölçülere göre önce iki boyutlu çizim yaptık, sonra bu çizimleri üçüncü boyuta getirip parçaların birbirine denk geleceğinden emin olduk.

ss_rhino

Böylelikle elimizdeki örneği dijital ortamda birebir kopyalamış olduk. Fakat atölyede mevcut malzemeler arasında 1 mm balsa levha yoktu, elimizde 4 mm kontrplak malzeme olduğu için çizimimizi ölçekli olarak büyütmeyi tercih ettik.

ss_rhino2

Doğru boyuta ulaştığımızdan emin olduktan sonra Rhino’da çizmiş olduğumuz iki boyutlu çizgileri lazer kesicimizin kendi programına aktarmamız gerekiyordu. Rhino’dan LaserCA programına direkt aktarım yaparken hata oluştuğu için (sebebini biz de henüz bilmiyoruz!) çizimi önce Adobe Illustrator’a, oradan LaserCA’ya atarak çözüm geliştirdik. (Lazer için genel olarak .DXF formatını kullanıyoruz.)

ss_illustratorss_laserCA

Bu malzeme için (4 mm gürgen kontrplak) kullandığımız lazer kesim ayarı:

ss_laserCA2

Hız: 2000 mm/dk

Güç: %60

Asgari Güç: %25

 

Bu ayarla tek seferde tam kesim sağlanıyor, daha yüksek hız ve daha düşük güç ile çalıştırarak birkaç seferde kesmek de mümkün, ancak elimizdeki malzeme için bu yöntem ara yüzey kalitesinde gözle görünür bir fark yaratmadığı için biz yavaş ve güçlü kesmeyi tercih ettik. Üst yüzeydeki kararmayı azaltmak ve ara yüzey kalitesini arttırmak için farklı malzemelerde bu yöntem tercih edilebilir.

IMG_20150618142711

(Kesilmiş tablada iki değil dört ayak görüyorsunuz. Çünkü iki kere ölç bir kere kes kuralını ihmal ettik – ilk kestiğimiz parçalarda ayaklardaki boşluklar malzemenin tam ölçüsündeydi, tolerans payı eklemediğimiz için sıkı geçme sağlanamadı. Ne demişler, bir musibet bin nasihatten iyidir – bir daha unutmayacağımızdan eminiz!)

 

Ve karşınızda Fab-Bambi sandalye! Malzeme kalınlığı 1 mm’den 4 mm’ye çıkınca ölçeğin ne kadar değişmek zorunda kaldığına bakın!

 

fabbambi

 

Doğru şekilde yapabildiğimizden emin olduk, şimdi sırada kendi çizimlerimizi geliştirmek ve farklı ürünler elde etmek var!

 

Görüşmek üzere!

Kontrplak Minyatür Sandalye Yapımı
Paylaş
FacebookTwitterLinkedInStumbleUponRedditShare
Tagged on:                         

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir