FabLab’da Neler Yapılabilir?

 

FabLab’da temel olarak bir bilgisayar ağı ve bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımları bulunuyor. Burada hazırlanan modellerin bilgisayar destekli üretimi (CAM) için FabLab Ödemiş geniş bir makine yelpazesi sunuyor. Mevcut makinelerle ev-ofis-dış mekan için mobilya, mutfak gereçleri, dekoratif objeler, ev eşyaları, elektronik eşyalar, robotlar, tıbbi gereçler, tekstil ürünleri gibi çok çeşitli alanlarda ürün ve üretim kalıbı tasarım ve üretiminin yanısıra, gerekli dış bileşenlerin teminine bağlı olarak makine üretimine kadar çok farklı işlevler gerçekleştirilebiliyor. Konsept modelden çalışan prototipe, maketten son ürüne kadar çeşitli üretim aşamaları FabLab Ödemiş’te tamamlanabiliyor. Hizmetlerden faydalanmak için Bize Ulaşın!

 

  • Hızlı Prototipleme Cihazı

Eklemeli/katmanlı üretim (additive manufacturing) yöntemiyle çalışan hızlı prototip makinesi, gerçek mühendislik plastiklerini (ABSplus) kullanarak son ürün kalitesinde baskı yapabiliyor.

  • 3 Boyutlu Yazıcı

Düşük maliyetli ve çevre dostu hammaddesi (PLA) ve sık tekrarlı üretime müsade eden yapısıyla 3 boyutlu yazıcı özellikle konsept geliştirme ve prototip test etmek için yoğun olarak kullanılabiliyor. Yazıcı ayrıca farklı türlerde PLA filamentleriyle (metal, ahşap, karanlıkta parlayan, vb.) deneysel çalışmalara olanak sağlıyor.

  • Lazer Kesici

Hassas bir lazer ışını kullanan lazer kesim makinesi ahşap, farklı plastikler, deri, tekstil, bazı metaller, cam gibi çok çeşitli malzemeleri yüksek detay ve kenar kalitesiyle kesebiliyor ve kazıyabiliyor.

  • Dikiş-Nakış Tasarım ve Uygulama İstasyonu

Bilgisayar destekli dikiş ve nakış makinelerinden ve gerekli destekleyici makinelerden oluşan istasyonda ülkemizdeki en büyük sektörlerden tekstil alanında kullanılan güncel teknolojileri görmek, öğrenmek ve kullanmak mümkün.

  • Devre Baskı, Lehimleme ve Test/Simülasyon Merkezi

Güncel üretimin temel noktalarından olan elektronik alanında son ürün kalitesinde üretim yapabilen, baskılı devre kartı (PCB) üretebilen yarı-profesyonel istasyon elektronik ve mekatronik gibi alanlarda kullanılabiliyor.

  • 3 Eksenli CNC Router

Bilgisayar kontrollü bir freze (router) olan makine, 3 eksende yaptığı hareketle ahşap, kompozit ve hafif metal gibi malzemeler üzerinde “2,5 boyut” da denilen, rölyef biçiminde işleme yapabiliyor.

  • CNC Dik İşleme Merkezi

En gelişmiş talaşlı üretim frezesi olan makine alüminyum ve çelik gibi metaller, farklı ahşaplar, kompozitler ve başka çeşitli hammaddeleri hassas, güçlü ve hızlı biçimde farklı tekniklerle işleyebiliyor.

Paylaş
FacebookTwitterLinkedInStumbleUponRedditShare

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir