FabLab, yani Fabrikasyon Laboratuvarı:

Massachusetts Institute of Technology (MIT) dahilinde üretilmiş, dünya çapında 400’den fazla örneği bulunan bir konsept.

 

Türkiye’de iki kardeş FabLab bulunuyor, FabLab İstanbul ve FabLab Ödemiş. Fablab Ödemiş, İzmir Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile Ödemiş Belediyesi tarafından kuruldu ve yürütülüyor. Zengin endüstriyel geçmişi ve güçlü insan kaynağı potansiyeliyle Ödemiş’te böyle bir dijital üretim mekanı bulunması hem Ödemiş’e, hem İzmir’e, hem de bölgeye ciddi olanaklar sunuyor.

 

FabLab atölyeleri klasik üretim yöntemlerini yeni teknolojilerle, bileni öğrenmek isteyenle, fikri olanı üretim imkanıyla buluşturuyor. Dünyadaki örnekler içinde en kapsamlı makine parklarından birine sahip olan FabLab Ödemiş de “Neredeyse Her Şeyi Yapabilmek” şiarını en iyi biçimde temsil ediyor.

 

Dijital üretim FabLab’ın merkezinde yer alıyor. Bu şekilde ustalaşmak için gereken süre azalıyor, üretilebilecek “şey”ler artıyor. Bilgisayar kontrollü makinelerde ustalaşmak için edinilen beceriler tek bir alanla sınırlı kalmıyor, kullanıcılara pek çok farklı tekniğe uyarlanabilir geniş bir temel sağlıyor.

 

FabLab Ödemiş herkesin kullanımına açık. Yediden yetmişe, üretimin herhangi bir seviyesiyle ilgilenen herkes bu mekanda eğitimlere katılarak kendini geliştirebiliyor, öğrendiklerini tanıştığı yeni insanlarla paylaşarak kendi potansiyelini daha da artırabiliyor. FabLab’da bireysel girişimciler, lise ve üniversite öğrencileri, üretim alanlarında çalışanlar, ürün tasarımcıları, KOBİ’ler, kurumsal firmalar dahil olmak üzere herkese hitap eden olanaklar bulunuyor.

Paylaş
FacebookTwitterLinkedInStumbleUponRedditShare

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir